Tyrimas | Pajūrio regioninio parko lankytojų monitoringo ataskaita | 2016 m.

Pajūrio regioninio parko direkcija lankytojų monitoringą vykdo pasitelkdama praktikantų iš aukštųjų ir aukštesniųjų mokyklų bei savanorių pajėgas. Kaip ir ankstesniais metais lieka aktualus monitoringo duomenų patikimumo klausimas.

Lankymo apkrova Pajūrio regioninio parko lankytojų centre ir pakrantės artilerijos baterijoje Kukuliškių kaime

Lankymo apkrova Pajūrio regioninio parko lankytojų centre 2016 m. šiek tiek sumažėjo. Ši tendencija matyti jau kelerius metus ir sietina su keliais veiksniais: mažėjančiu žinomumu ir visuomenės susidomėjimu, taip pat dėl neįvykusio „Karklė Live Music Beach“ festivalio, kurio metu Lankytojų centro apkrova padidėdavo. Buvo sumažėję srautai ir iš vaikų vasaros stovyklų.

Lankytojų srautai Pajūrio regioninio parko lankytojų centre 2012–2016 metais

Lankytojų apkrova Pajūrio regioninio parko valdomoje Kukuliškių baterijoje, kurioje visuomeninis karybos klubas yra įrengęs ekspoziciją, yra vertinama pagal parduotus bilietus. Kadangi direkcija šiame objekte neturi specialaus personalo, o lankytojų aptarnavimas vykdomas bendradarbiaujant su visuomeniniu klubu, lankymo rezultatai labiau priklauso ne nuo lankytojų intereso, o nuo visuomenininkų iniciatyvumo bei jų turimo laiko. Pastebėta, kad labai sumažėjo lankytojų ir dėl to, jog įvestas šio objekto lankymo apmokestinimas. Per 2016 m. baterijoje apsilankė 968 lankytojai. Lyginti šio skaičiaus su ankstesniais metais nėra tikslinga, nes tik 2015 m. antroje pusėje įvestas lankymo šiame objekte bilietas, tad pasikeitė tiek lankytojų skaičiavimo metodika, tiek ir lankytojų srautų apimtys (įvedus mokestį, lankytojų sumažėjo daugiau nei du kartus).

Pajūrio regioninio parko teritorijos lankymo apkrova

Pagal Pajūrio regioninio parko monitoringo 2016 m. planą, lankytojų skaičiui stebėti buvo pasirinktos labiausiai lankomos parko vietos: paplūdimiai Karklėje, Kukuliškiuose ir Nemirsetoje bei skaičiuojami dviratininkų srautai dviračių tako Klaipėda–Palanga dviejuose taškuose: prie automobilių stovėjimo aikštelės šiaurinėje Olandų Kepurės kraštovaizdžio draustinio dalyje ir šiaurinėje Karklės dalyje, prie buvusios bažnyčios vietos atokvėpio aikštelės.

Lankytojų srautų stebėjimas Pajūrio regioninio parko paplūdimiuose

Lankytojų monitoringui Pajūrio regioninio parko paplūdimiuose pasirinkti trijų paplūdimių ruožai, kurie sulaukia didžiausio poilsiautojų skaičiaus darbo dienomis ir savaitgaliais, tai:

  • Karklės paplūdimio ruožas – 2 km;
  • Kukuliškių paplūdimio ruožas – 3,2 km;
  • Nemirsetos paplūdimio ruožas – 2,6 km.

Paplūdimiuose buvo skaičiuojama momentinė paplūdimių apkrova: pasirinktą dieną lankytojai buvo skaičiuojami du kartus keturių valandų skirtumu, pereinant pasirinktus paplūdimio ruožus ir suskaičiuojant visus juose esančius poilsiautojus. Lankytojams skaičiuoti dienos buvo pasirinktos taip, kad kiekviename ruože lankytojai būtų skaičiuojami tiek darbo, tiek ir savaitgalio dienomis.

Remiantis duomenimis, galima teigti, kad Pajūrio regioninio parko paplūdimių apkrova išlieka tolygi. Bendras poilsiautojų skaičius kinta nedaug, o stebėjimo metu nustatyti skirtumai 2013 ir 2016 m. yra nereikšmingi ir susiję labiau su skaičiavimo paklaidomis bei natūraliu srautų svyravimu dėl oro sąlygų nei su kokiomis nors lankytojų srautų kitimo tendencijomis.

Lankytojų srautai Pajūrio regioninio parko paplūdimuose 2013 ir 2016 metais

Dviratininkų srautų stebėjimas Pajūrio regioninio parko teritorijoje

Dviratininkų srautas Pajūrio regioninio parko teritorijoje skaičiuojamas dviračių take šiaurinėje Karklės dalyje, prie buvusios bažnyčios vietos, atokvėpio aikštelėje ir dviračių tako sankryžoje su automobilių keliu prie automobilių stovėjimo aikštelės šiaurinėje Olandų Kepurės kraštovaizdžio draustinio dalyje. Siekiant tiksliau įvertinti dviratininkų srautus, buvo pasirenkamos stebėjimo dienos tiek darbo, tiek ir savaitgalio dienomis. Pasirinktomis dienomis tyrimas buvo vykdomas dviejų valandų intervalu, t. y. pasirinktą dieną dviratininkų srautas buvo skaičiuojamas dvi valandas.

Stebėjimai atskleidė, kad vasaros sezonu savaitės laikotarpiu dviratininkų srautas yra gana tolygus. Lyginant 2013 ir 2016 m., tikėtinas dienos dviratininkų srauto sumažėjimas tikriausiai yra susijęs su oro skirtumais skaičiavimo metu bei kitais subjektyviais veiksniais, tačiau šis sumažėjimas yra neženklus ir iš esmės susijęs su Karklės kaimo pervažiavimo dviračiais problemomis.

Įvertinus dviratininkų srautų kitimą savaitės laikotarpiu ir atsižvelgus į tai, kad dviratininkų srauto didėjimas pastebimas jau gegužės mėnesio viduryje ir tęsiasi iki rugsėjo vidurio, galima daryti prielaidą, jog per metus Pajūrio regioninį parką aplanko apie 50 tūkst. dviratininkų. [E.J.]

Tikėtinas dienos dviratininkų srautas šiaurinėje Karklės dalyje

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s