Lankytojų stebėsenos ataskaitos

Pajūrio regioninio parko lankytojų monitoringo ataskaitos:

2015 metų lankytojų stebėsenos ataskaita

2012 metų lankytojų stebėsenos ataskaita

Naujų turistų srautų problemos ir galimybės saugomoje rekreacinėje teritorijoje;

Pajūrio regioninio parko lankytojų srautų monitoringas atliekami kiekvienais metais, poilsiautojų srautų esamos būklės įvertinimui buvo remiamasi 2012-2015 metais atliktais lankytojų srautų skaičiavimais, kuriuos pateikė Pajūrio regioninio parko direkcija.

Vienu pagrindiniu poilsiautojų traukos objektu yra Karklės paplūdimio ruožas –2 km. Paplūdimyje buvo skaičiuojama momentinė paplūdimių apkrova, pasirinktą dieną skaičiuojant lankytojus du kartus keturių valandų skirtumu pereinant pasirinktus paplūdimio ruožus ir suskaičiuojant juose visus esančius poilsiautojus. Lankytojų skaičiavimui dienos buvo pasirinktos taip, kad kiekviename ruože lankytojai būtų skaičiuojami tiek darbo, tiek ir savaitgalio dienomis.

Apibendrinus lankytojų stebėjimo paplūdimyje rezultatus paaiškėjo, kad lankytojų srautų pokytis savaitės eigoje Karklės ruože padidėjimas tėra tik apie 20 proc., tai leidžia teigti, kad Karklės paplūdimiai vasaros sezono metu apkrautas santykinai tolygiai – 2440 žmonių vienu metu savaitgaliais ir 1954 monių vienu metu darbo dienomis. Tai galima susieti su tuom, kad Karklės paplūdimiuose pagrindinį srautą sudaro Karklės kaime poilsiaujantys asmenys.

Karklėje poilsiautojų pikas paplūdimiuose tęsiasi tik apie 2,5 mėnesio bei įvertinus lankytojų pokyčius savaitės eigoje, galima manyti, jog per metus Karklės paplūdimius aplanko apie 100 tūkst. lankytojų.

Antru pagal populiarumą lankymo tikslu Karklėje galima įvardinti dviračių turizmą.

Dviratininkų ir bėgikų srautai (strava.com duomenys)
Dviratininkų ir bėgikų srautai (strava.com duomenys)

Dviratininkų srautas buvo skaičiuojamas dviračių take šiaurinėje Karklės dalyje prie buvusios bažnyčios vietos atokvėpio aikštelėje ir dviračių tako sankryžoje su automobilių keliu prie automobilių stovėjimo aikštelės šiaurinėje Olando kepurės kraštovaizdžio draustinio dalyje. Siekiant tiksliau įvertinti dviratininkų srautus, buvo pasirenkamos stebėjimo dienos tiek darbo, tiek ir savaitgalio dienomis. Pasirinktomis dienomis tyrimas buvo atliekamas 2 val. intervalu, t.y. – pasirinktą dieną dviratininkų srautas buvo skaičiuojamas 2 val.

Analizuojant gautus duomenis pastebėtina, kad savaitės bėgyje lankytojų srautas yra gana tolygus. Savaitgaliais padidėjęs lankytojų srautas prie Olandų kepurės paaiškinamas tuom, kad šis gamtos paveldo objektas yra gana mėgiamas Klaipėdos miesto gyventojų, kurie ant dviračio dažniau sėdasi savaitgalio dienomis, o Olandų kepurės skardis yra jiems galinė kelionės stotelė.

Įvertinus dviratininkų srautų kitimą savaitės eigoje bei atsižvelgus į tai, kad dviratininkų srauto padidėjimas pastebimas jau gegužės viduryje ir jis tęsiasi iki rugsėjo vidurio, galima daryti prielaidą, jog per metus Karklę aplanko daugiau nei 50 tūkst. dviratininkų.

Svarbiu lankytinu objektu Karklėje yra gyvos gamto ekspozicija „Gamtos perlas“ – ŽŪB Aglaura – „Elnynas“. Šį objektą kasmet aplanko iki 3000 lankytojų.

Svarbus lankytinas objektas Karklėje yra Parko lankytojų centras.

SCHEMA

Apgyvendinimo paslaugas teikiančios įstaigos koncentruojasi Karklės kaime. Atlikus tyrimą nustatyta, kad Karklėje yra 9 įstaigos teikiančios įvairias polsinio apgyvendinimo paslaugas, 7 kaimo turizmo sodybos, viena vaikų poilsio poilsiavietė, 5 kempingai ir dar 14 pavienių asmenų teikiančių apgyvendinimo paslaugas savo gyvenamoje vietoje. Tačiau Gargždų TIC oficialiais turizmo paslaugų teikėjais pripažysta tik 9 fizinius arba juridinius asmenis teikiančius apgyvendinimo paslaugas. Kitų paslaugų teikėjų statusas kol kas neaiškus. Didžiausia problema yra susijusi su tuo, kad dauguma apgyvendinimo paslaugų teikėjų registruoja kambarių nuomos veiklą, kuri nėra pripažįstama turistine veikla.

Karklėje maitinimo paslaugas teikia 5 įstaigos. Ne sezono metu atvykę poisliautojai gali rinktis tik iš triejų įstaigų – kavinės „Olando Kepurės“, restorano “Gamtos perlas” ir kavinės-baro “Žvejo sodyba”. Įdomesnę pasiūlą teikia kavinės „Olando Kepurės“, siūlydama žuvies patiekalų asortimentą ir restoranas “Gamtos perlas”, kuriame daguma patiekalų yra žvėriena.

Karklėje yra ir dvi maisto parduotuvės kuriose sezono metu galima isigyti maisto produktų ir rukytos žuvies.

Pagal Egidijaus Jurkaus, Arvydo Urbio pateiktą medžiagą

 

Vienas komentaras “Lankytojų stebėsenos ataskaitos

  1. Manau, kad dviračių srautas būtų didesnis jeigu būtų nutiesta dviračių tako jungtis nuo Palangos plento per Placio g. iki Karklės. Tuomet būtų saugu aplinkiniuose rajonuose gyvenantiems dviračiu atvykti į Karklę, jos lankytinus objektus, maisto parduotuves ir t.t. Dabar, pvz. norėdami nuvykti iki maisto prekių parduotuvės Karklėje Grabių kaimo gyventojai turi sėsti į automobilį, o tai jau ir tarša, triukšmas, nesportiška. Netgi sezoniškumo prailginimui turėtų įtakos aplinkinių gyvenviečių integravimas. Tai labai aktualu Kunkių, Kalotės, Grabių, Dargužių, Peskojų ir kt. aplinkinių kaimų, gyvenviečių gyventojams.

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s